Vedat Işıkhan, 1966 yılında Mardin Artuklu’da doğdu. Işıkhan birinci, orta ve lise eğimini İzmir’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi toplumsal hizmet alanında lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük süreçlerini tamamladı. Hala Hacettepe Üniversitesi’nde profesör olarak misyon yapmaktadır.
Vedat Işıkhan, Hacettepe Üniversitesi Aile Hizmetleri Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, Toplumsal Hizmet Kısım Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı misyonlarında bulundu.
Akademik ömründe uzmanlaştığı kıymetli alanlar; çalışma hayatı, iş sıhhati ve güvenliği, emekçi hakları, çocuk personelliği ile uğraş, toplumsal siyasetler, toplumsal sıkıntılar, toplumsal hizmet, toplumsal güvenlik, toplumsal yardımlar, dezavantajlı kümeler, sanayi ilgileri, sendikalar, faal yaşlanma, yaşlı bakım sigortası ve emeklilik sonrası sıkıntılar yer almaktadır.
2012 yılında Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nın Hükümet Programı kapsamında hayata geçirdiği Aile Toplumsal Takviye Programı’nın (ASDEP) birinci saha çalışmasında ASDEP Genel Koordinatörü olarak misyon yapmış ve programın icra edilmesinde rol almıştır.
2015-2018 yılları ortasında AK Parti Genel Merkez Toplumsal Siyasetler Başkanlığı’nda akademik danışmanlık vazifesini yürüttü. 8 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Siyasetler Heyeti Üyeliği’ne ve 17 Aralık 2021’de Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Siyasetler Heyeti Başkanvekilliği’ne atandı.
2023 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni Kabine’yi açıklamasının akabinde Vedat Işıkhan, Yeni Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı oldu.
Çok düzgün seviyede İngilizce, âlâ seviyede Fransızca ve Arapça bilmekte olan Işıkhan evli ve 3 çocuk babasıdır.